Yüzyıl Savaşları (1337-1453)

Peki ya hep duyduğumuz Yüzyıl Savaşlarının aslı nedir? Yüzyıl Savaşları İngiltere ve Fransa arasında 14. ve 15. yüzyıllarda gerçekleşen bir dizi çatışmadır. 1337-1453 yılları arasında yaklaşık 116 yıl süren savaşlar İngiliz ve Fransız krallıkları arasında çıkan taht kavgaları, müttefiklerin değişmesi ve sınırların sürekli olarak değişmesiyle karakterize edildi.

Yüzyıl Savaşları, İngiltere Kralı III. Edward'ın Fransa Kralı III. Philippe'e karşı hak iddia etmesiyle başladı. Edward, Fransa tahtına çıkan kuzeni Philippe'ye karşı iddiasını sürdürdü ve İngiltere'nin Güneybatı Fransa'daki topraklarına saldırdı. Edward, 1346'da Crecy Muharebesi'nde Fransızları mağlup etti ve 1356'da Poitiers Muharebesi'nde Fransa Kralı VI. Jean'ı esir aldı.

Ancak İngiliz zaferleri sürdürülemez oldu ve 1429'da Fransız kahramanı Jeanne d'Arc önderliğindeki Fransız güçleri İngilizleri Orleans'tan çıkarmayı başardı. 1435'te Fransa ve İngiltere arasında Arras Antlaşması imzalandı ve bu, İngilizlerin Fransa'daki topraklarını kaybetmelerine neden oldu. 1453'te Fransızlar, son İngiliz kaleleri olan Bordeaux ve Bayonne'u ele geçirdi ve Yüzyıl Savaşları sona erdi.

Yüzyıl Savaşları sırasında savaş teknolojisi önemli bir değişim geçirdi. Yeni silahlar ve savaş taktikleri kullanılmaya başlandı. Okçular, yaylım ateşi ile İngiliz orduları için önemli bir güç haline geldi. Ayrıca, zırhlar daha hafif ve daha hareketli hale geldi ve topçular kullanılmaya başlandı.

Yüzyıl Savaşları'nın sonuçları oldukça önemlidir. İngiltere'nin Fransa'daki toprakları kaybedilmiş ve bu, İngiltere'nin Avrupa'daki gücünü azaltmıştır. Fransa'nın zaferi, Avrupa'daki feodal yapıda güç dengelerinin değişmesine neden oldu ve merkezi monarşik yapıların güçlenmesine yol açtı. Ayrıca, savaşlar Avrupa'nın askeri teknoloji ve taktiklerinde önemli bir değişikliğe neden oldu.